Zehra & Sedat Fan Sitesi

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Zehra & Sedat Fan Sitesi

3 posters

Sokak lambaları da vatandaşın sırtına yüklendi

humanely1
    humanely1

Arka Sıradakiler
    Karakteriniz: Ali Ali

Sokak lambaları da vatandaşın sırtına yüklendi Empty Sokak lambaları da vatandaşın sırtına yüklendi

Mesaj tarafından humanely1 Çarş. Tem. 28, 2010 3:39 pm

Elektrik Piyasası Kanunu tasarısına göre yılda 500 milyon TL'yi bulan sokak aydınlatmaları halkın faturasına yansıtılacak. Elektrik faturasına TRT payından sonra aydınlatma gideri de eklenecek. Faturalar biraz daha kabaracak.

Hazine ile belediyeler arasında 2 milyar liralık borç sarmalı haline gelen sokak ve cadde aydınlatma faturaları vatandaşın elektrik faturasını karartacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından büyük gizlilikle hazırlanan Elektrik Piyasası Kanunu tasarısına SABAH ulaştı.

Elektrik Piyasasında önemli değişiklikler öngören tasarı yasalaştığında önce vatandaşın elektrik faturasını çarpacak. Elektrik faturasına TRT payından sonra aydınlatma gideri de eklenecek. Tasarıyla, bugüne kadar Hazine ve belediyeler tarafından ödenen sokak aydınlatmalarının bakım ve elektrik faturalarından artık elektrik dağıtım şirketleri sorumlu olacak. Şirketler de bu bedeli "dağıtım tarifesi" kapsamında tüketicinin faturasına yansıtacak.

Elektrikte büyük sorun haline gelen sokak ve cadde aydınlatmaları giderlerinin yasal sorumluluğu belediyelerin üzerinde. Ancak kamu kurumu TEDAŞ'ın uzun zaman belediyelerden alacağını tahsil edememesi üzerine 2008'de Elektrik Piyasası Yasası'na geçici bir madde konuldu.

FATURA BAŞINA 1.5 TL
    Maddeyle 1 Ocak 2009-31 Aralık 2015 arasında aydınlatma bedellerini Hazine'nin karşılaması öngörülerek geçici çözüm bulundu. Devlet Planlama Teşkilatı verilerine göre 2009'da sokak aydınlatmaları için Hazine 500 milyon liralık ödenek ayırdı.

Türkiye'de yaklaşık 30 milyon abone olduğunu belirten yetkililer sokak aydınlatma bedelinin her tüketici faturasına aylık en az 1.5 lira olarak yansıyacağını belirttiler. Sokak aydınlanması borçlarının büyük kısmı Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere Büyükşehirlere ait.

2 milyarlık borç sarmalı yarattı Belediyelerin sokak aydınlatmasının yıllık bedeli, yaklaşık 500 milyon lira.

Belediyelerin kamuya olan genel aydınlatma borcu toplam 2 milyar lirayı buluyor.

2009'da yaklaşık 4 bin 200 milyar kWh'lik genel aydınlatma tüketimi gerçekleşti.

Yeni yasa ile artık aydınlanma giderleri halkın faturasına yansıtılacak.
    edebiyatçı
    edebiyatçı

Arka Sıradakiler
    Karakteriniz: Sedat Sedat

Sokak lambaları da vatandaşın sırtına yüklendi Empty Geri: Sokak lambaları da vatandaşın sırtına yüklendi

Mesaj tarafından edebiyatçı Çarş. Tem. 28, 2010 8:52 pm

Vur abalıya.[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
    Sokak lambasının parasını da biz ödeyeceksek pardon devlet ne işe yarıyor?

Tarih dersinden Osmanlı'yı hatırlayalım.Osmanlı ,halkının doktor,ilaç parasını bile karşılıyordu.Zeki öğrencileri bedava medresede(üniversitede) okutuyor,üstünü başını giydiriyor ve de ailesi fakirse ailesine de maaş bağlıyordu.

Bir de günümüze bakalım.Nerdeyse yürüğümüz yolun vergisini alacaklar.Bu yoldan yürüdün vergisi.[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
    humanely1
    humanely1

Arka Sıradakiler

Sokak lambaları da vatandaşın sırtına yüklendi Empty Geri: Sokak lambaları da vatandaşın sırtına yüklendi

Mesaj tarafından humanely1 Çarş. Tem. 28, 2010 11:40 pm

Osmanlıya nerden gittin pelin ya Sokak lambaları da vatandaşın sırtına yüklendi 426969 Sokak lambaları da vatandaşın sırtına yüklendi 426969
    edebiyatçı
    edebiyatçı

Arka Sıradakiler

Mesaj tarafından edebiyatçı Ptsi Ağus. 02, 2010 4:19 pm

humanely1 demiş ki:Osmanlıya nerden gittin pelin ya [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Bir baktım Osmanlı'ya gitmişim.Biraz daha gitsem cilalı taş devrine inecektim. [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
    humanely1
    humanely1

Arka Sıradakiler

Mesaj tarafından humanely1 Ptsi Ağus. 02, 2010 4:30 pm

edebiyatçı demiş ki:
    Bir baktım Osmanlı'ya gitmişim.Biraz daha gitsem cilalı taş devrine inecektim. [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Sokak lambaları da vatandaşın sırtına yüklendi 426969 Sokak lambaları da vatandaşın sırtına yüklendi 426969

Osmanlı da az sömürmedi milleti, yoksa nasıl imparatorluk olcaktı dimi ama Sokak lambaları da vatandaşın sırtına yüklendi 426969
    edebiyatçı
    edebiyatçı

Arka Sıradakiler

Mesaj tarafından edebiyatçı Ptsi Ağus. 02, 2010 4:33 pm

humanely1 demiş ki:
    edebiyatçı demiş ki:

Osmanlı da az sömürmedi milleti, yoksa nasıl imparatorluk olcaktı dimi ama [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Osmanlı en azından sömürürken açık açık yapmış. [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
    Günümüzde sömürenler çaktırmadan sömürüyor. [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
    humanely1
    humanely1

Arka Sıradakiler

Mesaj tarafından humanely1 Ptsi Ağus. 02, 2010 4:37 pm

edebiyatçı demiş ki:
    Osmanlı en azından sömürürken açık açık yapmış. [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
    Günümüzde sömürenler çaktırmadan sömürüyor. [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Açık açık sömürsünler mi istiyorsun yoksa pelin Sokak lambaları da vatandaşın sırtına yüklendi 426969
    edebiyatçı
    edebiyatçı

Arka Sıradakiler

Mesaj tarafından edebiyatçı Ptsi Ağus. 02, 2010 4:45 pm

humanely1 demiş ki:
    edebiyatçı demiş ki:

Açık açık sömürsünler mi istiyorsun yoksa pelin [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
    Tabi ki sömürüye karşıyım.
    Ama tarihin o dönemin şartlarıyla değerlendirilmesi gerektiğinin bilincindeyim.Osmanlı'nın eğrisi de var doğrusu da.O zaman öyle gerektiği için onları yapmış.Yoksa sömürü,kardeş katli vs... uzar gider yanlış olan şeyler.
    Ben 600 yıl 3 kıtada hüküm süren ve günümüzde bile dünya devletlerinde Osmanlı denilince insanları titreten 1 imparatorluğun soyundan geldiğimiz için gurur duyuyorum. [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
    Osmanlı'yı da Türkiye'yi de seviyorum. [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
    humanely1
    humanely1

Arka Sıradakiler

Mesaj tarafından humanely1 Ptsi Ağus. 02, 2010 4:52 pm

edebiyatçı demiş ki:
    Ama tarihin o dönemin şartlarıyla değerlendirilmesi gerektiğinin bilincindeyim.Osmanlı'nın eğrisi de var doğrusu da.O zaman öyle gerektiği için onları yapmış.Yoksa sömürü,kardeş katli vs... uzar gider yanlış olan şeyler.
    Ben 600 yıl 3 kıtada hüküm süren ve günümüzde bile dünya devletlerinde Osmanlı denilince insanları titreten 1 imparatorluğun soyundan geldiğimiz için gurur duyuyorum. [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
    Osmanlı'yı da Türkiye'yi de seviyorum. [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Türk kelimesinin hakaret olarak kabul edildiği bir devlet ve türkiye, ikisini de sevmen de enteresan olmuş Pelin Sokak lambaları da vatandaşın sırtına yüklendi 426969 Sokak lambaları da vatandaşın sırtına yüklendi 426969
    edebiyatçı
    edebiyatçı

Arka Sıradakiler

Mesaj tarafından edebiyatçı Ptsi Ağus. 02, 2010 4:57 pm

humanely1 demiş ki:
    edebiyatçı demiş ki:

Türk kelimesinin hakaret olarak kabul edildiği bir devlet ve türkiye, ikisini de sevmen de enteresan olmuş Pelin [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
    Zaten şöyle 1 durum oluyor..Dindar olan insanlar Osmanlı aşıklısı ,aydınlar ise Türkiye sevdalısı.İkisini aynı anda seven yok. [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
    Ben ise hem geçmişimi hem de bugünümü seviyorum.Ablam tarihçi belki bunun da etkisi vardır. [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
    humanely1
    humanely1

Arka Sıradakiler

Mesaj tarafından humanely1 Ptsi Ağus. 02, 2010 5:00 pm

edebiyatçı demiş ki:
    Zaten şöyle 1 durum oluyor..Dindar olan insanlar Osmanlı aşıklısı ,aydınlar ise Türkiye sevdalısı.İkisini aynı anda seven yok. [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
    Ben ise hem geçmişimi hem de bugünümü seviyorum.Ablam tarihçi belki bunun da etkisi vardır. [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Ben ikisini de sevmiyorum Sokak lambaları da vatandaşın sırtına yüklendi 426969 Sokak lambaları da vatandaşın sırtına yüklendi 426969
    edebiyatçı
    edebiyatçı

Arka Sıradakiler

Mesaj tarafından edebiyatçı Ptsi Ağus. 02, 2010 5:04 pm

humanely1 demiş ki:
    edebiyatçı demiş ki:

Ben ikisini de sevmiyorum [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Neyi seviyorsun o zaman? [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
    humanely1
    humanely1

Arka Sıradakiler

Mesaj tarafından humanely1 Ptsi Ağus. 02, 2010 5:16 pm

edebiyatçı demiş ki:

Hayalimdeki ülkeyi Sokak lambaları da vatandaşın sırtına yüklendi 840345

Devrimden sonraki ülkemizi yani Sokak lambaları da vatandaşın sırtına yüklendi 549649 Sokak lambaları da vatandaşın sırtına yüklendi 93434
    edebiyatçı
    edebiyatçı

Arka Sıradakiler

Mesaj tarafından edebiyatçı Ptsi Ağus. 02, 2010 5:43 pm

humanely1 demiş ki:
    edebiyatçı demiş ki:

Hayalimdeki ülkeyi [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Devrimden sonraki ülkemizi yani [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
    Ama Ercan bu biraz ütopik değil mi?
    Felsefeyi severim,orda çeşitli felsefecilerin hayalerindeki kusursuz ülke tasvirleri vardı.
    Thomas Moore'un "Ütopya"sı;Campanella'nın "Güneş Devleti";Bacon'ın "Yeni Atlantis"i hangisi gerçekleşti? Hepsinin özelliklerini de baktığımızda mükemmel değil mi?Herkes eşit,günde 6 saat çalış,para önemsiz vs.
    Lisede okurken derdim ki kendi kendime bu ütopyalar gerçek olsa ne güzel olurdu.Hayat çok güzel olurdu.Sonra gerçekçi olarak baktığımda ise belirli 1 kuralın,düzenin de olması gerektiğini düşündüm.Ve bu yüzden şimdiden mutluyum.Yoksa yaşayamazsın ki.
    En iyisi elindekiyle tatmin olmak. [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
    humanely1
    humanely1

Arka Sıradakiler

Mesaj tarafından humanely1 Ptsi Ağus. 02, 2010 8:01 pm

edebiyatçı demiş ki:
    Ama Ercan bu biraz ütopik değil mi?
    Felsefeyi severim,orda çeşitli felsefecilerin hayalerindeki kusursuz ülke tasvirleri vardı.
    Thomas Moore'un "Ütopya"sı;Campanella'nın "Güneş Devleti";Bacon'ın "Yeni Atlantis"i hangisi gerçekleşti? Hepsinin özelliklerini de baktığımızda mükemmel değil mi?Herkes eşit,günde 6 saat çalış,para önemsiz vs.
    Lisede okurken derdim ki kendi kendime bu ütopyalar gerçek olsa ne güzel olurdu.Hayat çok güzel olurdu.Sonra gerçekçi olarak baktığımda ise belirli 1 kuralın,düzenin de olması gerektiğini düşündüm.Ve bu yüzden şimdiden mutluyum.Yoksa yaşayamazsın ki.
    En iyisi elindekiyle tatmin olmak. [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Ütopik olabilir tabiki ama mevcut olunan sistemden memnunluk duyarsan ileri gidemezsin, şayet dediğin şekilde olsaydı hala eskisi gibi yönetimler olurdu.

Misal geçmişe doğru bir yolculuğa çıkacak olursak, bizden önce osmanlı, sonra selçuklular, bizans, hititler, abbasiler, emeviler, karahanlılar, göktürkler vs vs.. geçmişe gittikçe hep daha eski yönetim biçimlerini görmekteyiz. Oysa gelişime açık olmayan her yönetim biçimi yok olmaya mahkumdur.

Sen ülkemizi iran ve ırak ile ya da afrikadaki ülkelerle karşılaştırınca memnuniyet duyabilirsin ama ben bizden gelişmiş ülkelere bakarak memnuniyet duymuyorum. Var olanla yetinmek tamamen ayrı bir durum, yetinebilirsin ama razı olmamalısın, daima daha iyisini yapmaya gayret göstermelisin Sokak lambaları da vatandaşın sırtına yüklendi 344559

Ayrıca ütopyalar gerçekleşme ihtimalleri olan durumlardır. İmkansız diye bir şey yok sonuçta, herşey olabilir, ümidini kaybetme derim ben Sokak lambaları da vatandaşın sırtına yüklendi 840345 Sokak lambaları da vatandaşın sırtına yüklendi 836747
    Zehram_Sedatım
    Zehram_Sedatım

Arka Sıradakiler
    Karakteriniz: Zehra Zehra

Mesaj tarafından Zehram_Sedatım Salı Ağus. 03, 2010 12:27 am

tşkler:)

Forum Saati Çarş. Mayıs 08, 2024 7:02 pm